TYT-AYT-YDT Sınavları Ne Zaman? Başvuru Tarihleri

Milyonlarca öğrencinin hayalini süsleyen Üniversitelere giriş sınavlarının formatında bilindiği gibi yine değiliklikler yapılarak yeni sisteme geçilmişti. Daha önce YKS adı altında yapılan sınavın formatı değiştirilerek TYT-AYT ve YDT adını alarak 3 ayrı sınav şeklinde hazırlandı…

Milyonlarca öğrencinin hayalini süsleyen Üniversiteler için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 2020 yılı için sınav takvimi açıklamıştı.

YKS NE ZAMAN?

ÖSYM’nin internet sitesinden duyurulan takvime göre, 2020 YKS’nin 1. oturumu (TYT) 20 Haziran’da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 21 Haziran’da yapılacak.

YKS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir