Boğaz Ağrısı Nedir? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Tedavisi

Kış aylarının en çok şikayet edilen hastalıklarından bir tanesi olan Boğaz Enfeksiyonu nedir ve tedavi yöntemi nasıl olmalıdır.

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya boğaz iltihabı gibi bir enfeksiyondan dolayı meydana gelir. bunun yanında bazen özofagus iltihabı veya yutulmuş yabancı cisim gibi başka bir etken de boğaz ağrısına neden olabilir. Yutkunma sırasında ağrı, ateş gibi boğaz ağrısına eşlik eden belirtiler nedeni saptamaya yardım eder. Boğaz ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek için aile hekimi ya da kulak boğaz burun doktoruna görünmeniz gerekir. Ciddi bir sebebe dayanmayan basit enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem vardır.

Boğaz Ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısından önce sıklıkla boğazda kaşıntı başlar. Boğaz kaşıntısı olduğunda hızlı bir şekilde önlem alınırsa ağrı ortaya çıkmadan rahatsızlık önlenebilir. Boğaz ağrısının tedavisinde ağrının nedeni önemlidir. Boğaz ağrıları sıklıkla virüslerden kaynaklanan enfeksiyonların sonucu olarak ortaya çıkar. Viral nedenlerle oluşan boğaz ağrılarına sıcak tatbiki iyi gelir. Sıcak uygulaması yoluyla, boğaz mukozası daha iyi kanlanır ve böylece enfekte materyal ve virüsler daha hızlı taşınır. Bağışıklık sistemi de sıcakta daha iyi çalışır ve vücut enfeksiyona karşı daha dirençli hale gelir. Bu nedenle boğazı sıcak tutmak için şalla sarmak, sıcak bitki çayları ve çorbalar tüketmek boğaz ağrısının iyileşmesini hızlandıracaktır.

Alerji kaynaklı boğaz ağrılarında da papatya, ıhlamur gibi bitki çayları ya da salep benzeri sıcak içecekler yatıştırıcı etkiye sahiptir. Boğazı tuzlu su ile gargara yapmak da alerjide rahatlama sağlar. 

Diğer taraftan dondurma ya da soğuk içecekler de kısa vadeli olarak boğaz ağrısını hafifletebilir. Fakat rahatlama kısa sürelidir ve ağrı daha sonra tekrar şiddetlenir. Yani gerçek bir iyileşmeden ziyade sadece kısa süreli bir rahatlama sağlar. Ek olarak vücut bunları ısıtmak durumunda kalacağı için enfeksiyon durumunda bağışıklık zayıflayacaktır. Bu nedenle boğaz iltihabı durumunda buz küpleri, dondurma gibi soğuk gıda ya da içeceklerden kaçınmak iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir